Česi a Slováci v NHL


Konkrétnejšie sa budem v tomto článku venovať sezónam NHL v rokoch 2003- 2006, kedy mojimi dvoma obľúbenými týmami boli Ottawa Senators a Los Angeles Kings.

Práve v tomto období v týchto dvoch kluboch hrával slušný počet Čechov a Slovákov. Dôležitejšie však je, že vo svojich tímoch boli lídrovými hráčmi a odvážim sa povedať, že hlavnými piliermi.
rozhodčí hokeje

        Klub Ottawa Senators sídli v Kanade a Los Angles Kings zasa v USA. No veľa hráčov v prvých lajnách v útoku, obrane a takisto dokonca v bránkovisku malo český alebo slovenský pôvod.

Toto obdobie a tieto kluby boli teda pre mňa najzaúmavejšie z celej NHL. Stačilo si pozrieť súpisky a bolo to bez debaty.

        Spomenieme si?

V prípade že nie, tak vám to priblížim.

Ottawa Senators– v útoku sme videli Mariána Hossu, Martina Havláta, Radka Bonka, pričom tretiu lajnu tiahol český „grinder“ /rozrážač/ Václav Varaďa. V obrane bol jasným lídrom Zdeno Chára, trvdosť dodával nebohý Karel Rachůnek, pričom sa ešte čakalo na príchod mladíka Andreja Meszároša. V bránkovisku dominoval opäť úžasný Dominik Hašek. Legenda všetkých brankárskych legiend a dôvod, prečo som začal sledovať NHL. Jeho predchodcom a občasným náhradníkom bol mladý brankár Martin Prusek.
červený maják

Los Angeles Kings– Hlavnými ťahúňmi prvej útočnej lajny boli bez debaty Jozef Stümpel so „Ziggym“ Žigmundom Pálffym. V spodnejších lajnách sme videli kanoniera, ostrostrelca Pavela Rosu. Spoľahlivú obranu, ktorá dokázala i nebezpečne zaútočiť, podporiť útok a dokonca strielať góly, tvorili Jaroslav Modrý s Ľubomírom Višňovským. Ďalším ofenzívnym obrancom bol Martin Štrbák. A teraz bránkovisko. Tu mal tréner na výber pojmy ako Roman Čechmánek a Milan Hnilička.

        Už sme sa rozpamätali?

Ako vidíte, v týchto dvoch kanadsko – amerických kluboch boli samí skvelí útočníci, obranci a brankári. Mali český a slovenský pôvod, pričom je známe, že k Európanom sa v NHL pristupuje tvrdo a uprednostňovaní  sú mladíci z Kanady a USA.