Depresia

Je to vôbec depresia?

Renomovaný psychiater zo západoslovenskej psychiatrie tvrdí, že na to, aby bola depresia liečená je potrebné ju najprv diagnostikovať. To znamená, že liečení nebudete, dokedy sa vám táto diagnóza nepotvrdí a nebudete to mať „čierne na bielom“. Mať depresívne príznaky hneď nemusí znamenať, že táto diagnóza bude aj váš prípad. Často sa dokonca vo svojej praxi lekári stretávajú s tým, že pacient na prvý pohľad pôsobí, ako by mu nič nebolo. Nikdy sa preto neliečte sami a v prvom rade vyhľadajte psychológa alebo psychiatra.

smutek

Depresia, či smútok?

Medzi smútkom a depresiou je veľmi tenká hranica. Problémom však je, ak má zlá nálada, smútok či žiaľ patologické rozmery. Neustály nátlak okolia tomuto všetkému nepomáha. Samotné médiá nás presviedčajú o tom, že je viac než vhodné chodiť celé dni usmiatí, pozitívne naladení a predovšetkým aby sme si držali dostatočný odstup a nadhľad od vážnych problémov. Zamyslite sa – je toto vôbec možné? Neznamená to potom, že si vytvárate ilúziu šťastného života, ktorý je v skutočnosti iba zásterkou problémov?

Ako pomôcť človeku s depresiou?

Ak máte vo svojom okolí niekoho, komu bola depresia diagnostikovaná, asi vás bude zaujímať, ako sa ku nemu správať tak, aby ste mu neublížili, ale naopak – pomohli. Podľa lekárov netreba toto ochorenie brať na ľahkú váhu, ale ani vnímať ako tragédiu. Neodporúča sa preto umelo vytvárať veselú náladu či neúmyselné nútenie do činností, ktoré by ho pod)ľa vás mohli spraviť šťastnými. V skratke – nenúťte pacienta robiť to, čo sám nechce. Pacient si pri takomto správaní uvedomuje fakt, že nie je schopný cítiť sa veselo a šťastne a to ho ešte viac frustruje.

deperese

Aké sú riziká pri zanedbanej liečbe?

Jedným z najväčších rizík je fakt, že depresia môže dôjsť do takého štádia, kedy je pacient schopný siahnuť si na vlastný život. Existujú dokonca prípady takzvanej rozšírenej samovraždy, kedy postihnutý zabije blízkeho človeka a neskôr seba, aby netrpeli. Toto sú však veľmi výnimočné prípady. Poväčšine sa neliečení pacienti stávajú dlhodobo nepoužiteľnými v pracovnom, ale aj súkromnom živote, sú malátni a ich telesné zdravie upadá spolu s duševným. Výnimkou nie je pridruženie iných chorôb, najčastejšie problémy so srdcom, tráviace ťažkosti či kožné problémy.