Môj dom, môj hrad

Pri zariaďovaní svojho vysnívaného domu alebo bytu berieme do úvahy viaceré kritéria. Chceme mať moderný, vkusne zariadený dom či byt. Mal by spĺňať naše predstavy. Do jeho zariaďovania vkladáme aj kus seba. Príbytok nesie osobitú pečať tých, ktorí v ňom žijú.  Je zmesou štýlu, vkusu, požiadaviek bývajúcich. Dnešná doba je bohatá na materiály, doplnky, ktoré zvýrazňujú jednotlivý štýl. Môžeme si vyberať z veľkého množstva typov nábytku, doplnkov, dekorácií v rôznom prevedení. Niekedy je v tejto širokej škále ťažké sa zorientovať a začína byť samozrejmosťou, že pri zariaďovaní si nechávame poradiť od odborníkov. V  súčasnosti sa nechávame inšpirovať  tromi výraznými štýlmi v bývaní: 

dům

1. Rustikálny štýl.
Rustikálny  alebo aj romantický štýl berie námety z anglického  alebo francúzskeho  vidieka. Využívajú ho najmä tí, ktorí majú radi prírodné materiály, drevené podlahy, skrinky. Podstata je totiž vo využití dreva. Do takto zariadených obytných priestorov môžeme využívať aj materiály ako sú kameň, pálená tehla a kov. Nábytok či podlahy sú pokryté patinou, popraskaným lakom. Pri maľovaní interiéru môžeme použiť zemité farby,  a interiér doplniť  prútenými doplnkami, kvetmi.

kuchyň

2. Retro štýl.
Retro štýl  využíva pestré farby  a doplnky, ktoré súvisia s dobou hippie.  Pre tento štýl sú dôležite farebné kontrasty na nábytku, na stenách. Farby sú výrazné, pestré. Môžeme použiť aj tapety, ktoré sa opäť vracajú do módy, a všetko to podčiarknuť doplnkami ako sú svetla, obrazy, kvetinové vzory, pôvodné prístroje, riady, plagáty.

obývák

 3. Severský štýl.
Tento štýl je zaujímavý svojou jednoduchosťou a ľahkosťou . Tento štýl okrem toho, že je  nadčasový  spája v sebe jednoduchosť, eleganciu, funkčnosť a útulnosť . Využíva materiály ako  drevo, kov, či sklo. Nábytok by mal mať čisté línie. Využíva neutrálne farby ako sú biela, sivá a jej odtiene, hnedá, čierna. Moderný severská štýl pripúšťa aj výrazné farby ako žltá a horčicová. Vhodné hlavne pre doplnky.

Môj dom, môj hrad
Share
 

Author: