Múr z betónových tvárnic


Múr pred domom plní funkciu ochrannú, no zároveň aj okrasnú. Ak ten váš nespĺňa už ani jednu z týchto vecí, tak je načase zainvestovať. Múr z betónových tvárnic je veľmi efektívne riešenie a to z hľadiska i bezpečnosti, i vizuálnej stránky. Je nenáročný na vynaložené financie pri realizácii jeho stavby a zároveň jednoduchý čo sa týka stavebných postupov na jeho realizáciu. Vďaka jeho jednoduchej konštrukcii a jeho jednoduchej realizácii je časovo nenáročný na stavbu. Šikovný majstri ho dokážu postaviť do jedného týždňa a po jeho úplnom dokončení je ihneď pripravený plniť svoj účel.

stěna

Príprava terénu
Ideálne je dokonale odstrániť starý múr, do hĺbky základov. Odporúča sa odstrániť aj staré základy. Následne vykonávame úpravu terénu zhutnením a vyrovnávaním. Vymeriame si nami požadovanú dĺžku a šírku nového múru a zostavíme formu na nový základ z dielcov, ktoré si vopred pripravíme.

Postup práce
Po dobrom zatuhnutí betónového základu, na jeho povrch kladieme nami zvolené dĺžky a šírky betónových tvárnic a vlievame do nich kvalitný betón do výšky tesne nad okraj tvárnice. Do vnútra tvárnic priamo do betónu vkladáme skaly a železnú armatúru. Takto naplníme všetky tvárnice v prvom rade. Ďalší rad tvárnic  ukladáme tak, aby naviazali na prvý rad a prekrývali sa medzery medzi prvým radom tvárnic. Tým zaistíme dokonalé prepojenie a pevnosť múru. Týmto spôsobom pokračujeme do požadovanej výšky. Na vrch múru sa osádzajú betónové striešky, ktoré zamedzia prístupu vody do vnútrajška múru.  

zeď

Povrchová úprava
Na hotový múr z betónových tvárnic je vhodné pre vizuálny efekt naniesť vrstvu fasádnej omietky, ktorá dodá múru okrasný charakter. Múr je potom možné nafarbiť exteriérovou farbou, ktorú si zvolíte. Takýto múr vydrží bez porušenia niekoľko desaťročí a zaisťuje pocit bezpečia a okrášľuje okolie vášho domu.