Nositeľná chladiaca a vykurovacia náplasť by mohla slúžiť ako osobný termostat a šetriť energiu

Mäkká, elastická náplasť ochladzuje alebo zahrieva pokožku užívateľa na príjemnú teplotu a udržuje ju tam, kde sa mení teplota okolia. Je napájaný flexibilným, rozťahovateľným akumulátorom a môže byť vložený do oblečenia. Výskumní pracovníci hovoria, že nosenie by mohlo pomôcť ušetriť energiu na klimatizácii a vykurovaní.

náplast
 
"Tento typ zariadenia môže zlepšiť váš osobný tepelný komfort, či už idete do práce v horúcom dni alebo sa cítite príliš chladno vo vašej kancelárii," povedal Renkun Chen, profesor strojárstva a kozmonautiky na UC San Diego, ktorý viedol štúdiu.
 
Prístroj, ktorý je v štádiu dokazovania koncepcie, by tiež mohol ušetriť energiu . "Ak by ste mali toto zariadenie, aby ste sa cítili pohodlne v širšom rozsahu teplôt, nebudete musieť termostat v lete znižovať, ani v zime," povedal Chen. Napríklad udržanie nastavenej teploty budovy o 12 stupňov vyššie počas leta by napríklad mohlo znížiť náklady na chladenie o približne 70 percent.
 
Existujú rôzne osobné chladiace a vykurovacie zariadenia na trhu, ale nie sú najvhodnejšie nosiť alebo nosiť. Niektoré používajú ventilátor a niektoré musia byť nasiaknuté alebo naplnené tekutinou, napríklad vodou.
 
Chen a tím výskumných pracovníkov v UC San Diego Jacobs School of Engineering navrhli, aby ich zariadenie bolo pohodlné a pohodlné na nosenie. Je flexibilný, ľahký a dá sa ľahko integrovať do oblečenia.
 
Náplasť je vyrobená z termoelektrických zliatin – materiálov, ktoré používajú elektrinu na vytvorenie teplotného rozdielu a naopak – vložené medzi elastické fólie z elastoméru. Zariadenie fyzicky ochladzuje alebo ohrieva pokožku na teplotu, ktorú si užívateľ zvolí.

běhání
 
"Dalo by sa to umiestniť na miesta, ktoré majú tendenciu sa zohriať alebo ochladiť rýchlejšie ako zvyšok tela, ako napríklad chrbát, krk, chodidlá alebo ruky, aby ste zostali pohodlní, keď sa stanú príliš horúcimi alebo studenými." autor Sahngki Hong, strojársky absolvent UC San Diego, ktorý na projekte pracoval ako Ph.D. študenta v Chenovom laboratóriu.