Predstavy o pôrode a skutočnosť.. Alebo o našich slovenských zdravotníckych službách

Už sa toho veľa popísalo o kvalite našich slovenských zdravotníckych služieb. Zvesti sa však často krát líšia v závislosti od osobnej skúsenosti. Povedzme si na rovinu – luxus to nie je, ale občas vás dokážu niektoré aj prekvapiť. Opravené kúpeľne a toalety, niekde staré postele, ale vymaľované izby a postieľky bábätiek vybavené monitorom dychu. Ak sú navyše vymenené plastové okná, tak to si snáď ani nemôžete viac priať. Čo by za to dali mamičky v iných nemocniciach. Materiálne veci však nie sú vždy všetko a prístup zdravotníckeho personálu, odbornosť, ľudskosť a vľúdnosť sú na nezaplatenie.

těhotenství.jpg

Treba si uvedomiť, že dojmy a skúsenosti môžu byť často krát ovplyvnené emóciami a neobjektívnym pohľadom. Ani súkromné drahé zdravotnícke zariadenie vám nezaručí, že bábätko, v prípade že má problémy s príchodom na svet alebo sa vypýta skôr, neskončí neodkladne na neonatologickom oddelení alebo inom odbornom oddelení štátnej nemocnice. A vtedy vás možno milo zaskočí, akých odborníkov máme na Slovensku. Akú veľkú vďačnosť za záchranu svojho dieťaťa môžete cítiť. Áno, je nespočetné množstvo aj veľmi nepríjemných skúseností. Ale tak to máte všade, kde je kontakt s ľudskými zdrojmi. Pri výbere nemocnice si preto treba všímať nielen vybavenie izieb, ale aj akú úroveň odbornosti a lekárskej starostlivosti v prípade komplikácií vie personál poskytnúť vám a vášmu bábätku. Pretože v hodnoteniach pôrodníc je často hodnotenie stravy, vybavenia izby, ako sa k vám správala zdravotná sestra. Nie sú to nezanedbateľné položky, ale niekedy sú aj dôležitejšie parametre.

miminko.jpg

V štatistikách sa objavujú tiež informácie o počte cisárskych pôrodov. Niekedy to však je zavádzajúca informácia. Každá mamička má predstavu o tom, že chce rodiť prirodzene, bez nežiaducich vplyvov na jej bábätko. Chce kojiť, pretože je to najlepšie, čo mu môže dať. Ale realita nás vie riadne zaskočiť. Pôrod sa môže skomplikovať a po hodinách kontrakcií a bolestí nastanú komplikácie. Neodkladne, rýchlo, pre záchranu krehkého života putuje matka na operačnú sálu. Predstavovaný pôrodný plán musí ísť bokom, pre každú mamičku je v tom momente dôležité jej bábätko. A kojenie napriek všetkej snahe tiež nemusí vyjsť. Nemocnica môže mať  vysoké percento cisárskych rezov. No tiež môže byť špecializovaná na ťažšie prípady, tehotenstvá s indikáciou na predčasné pôrody, vrodené zdravotné choroby. A tak prevažné percento ukončené týmto spôsobom vzniká práve z týchto dôvodov.
V prípade takýchto komplikácií vám je jedno akú stravu podávajú, či sú postele nové, či niektorá zo sestričiek nemá práve dobrý deň, ale či sa dobre postarajú o vaše bábätko. Ani sestričke, ktorá je na vás odmeraná, nič nepoviete, keď vidíte ako trpezlivo a starostlivo sa stará o vášho drobčeka ležiaceho v inkubátore. Doktor vám vymenuje, čo všetko pre neho počas prvých minút a hodín urobili. Vtedy maličkosti neriešite. A práve odbornosť personálu si vopred zisťujte, keď sa rozhodujete, kde porodíte svoje dieťa.