Sebavzdelávanie a vytvorenie neskresleného názoru


Človek sa narodí a ani sa nenadeje, už je v škôlke a zrazu ide do školy. Sú to inštitúcie, ktoré ho majú pripraviť na strednú školu. Ak teda človek konečne skončí s oboma školami tak verím, že už má učenia a kníh plnú hlavu a opäť sa nenadeje, musí si nájsť prácu a tej venuje svoj čas, na vzdelávanie úplne zabudne. Ten, kto má však iné plány a chce byť študovaný, to takisto nemá ľahké. Ak sa nenáročný človek pozrie, koľko stojí u nás také štúdium na Vysokej škole, tak sa ani nečudujem, že ide radšej robiť. Niekomu to proste nedá, pýtať si od rodičov takú vysokú čiastku.

regály

Je dosť možné, že veľa primerane inteligentých ľudí s potenciálom idú po škole do prvej práce, kde sa dá. Posilujú svalstvo, no mozog už nie a prestanú mať záujem o zaujímavé informácie. Zapadnú do kolektívu, kde je témou len futbal, pivo, bar a nadávanie na situáciu, o ktorej ani nie sú pravdivo informovaní. Nechápte ma však zle, ja si ľudí vážim. Vážim si pracujúcich, ale aj vysokoškolákov a skrátka každého, kto má záujem zostať na tej správnej strane, kedy nikomu vedome neubližuje a nemyslí len na seba.

V článku chcem ale povedať, že náš život a vzdelávanie nekončí. Určite sa nájde čas, kedy môžeme navštíviť knižnicu, v ktorej nájdeme množstvo nových i starých knižiek so zaujímavými informáciami. Ja osobne som sa veľa vecí dočítal až v dobe, kedy som skončil školu. Zašiel do mestskej knižnice a našiel veľa zaujímavých knižiek a tém. Myslím si, že dnes som oveľa sčítanejší i rozumnejší, než ma naučila škola. Ale dobre viem, že pokiaľ to nemám na papieri, nikoho to nezaujíma, snáď len tých najbližších.

knihovna

Vraví sa tomu sebavzdelávanie a robíte to v prvom rade pre seba. Vy sám/a pocítite, aký máte zrazu väčší prehľad a dokážete zaujímavo rozprávať takmer s každým a na každú tému. Nemusíte byť ovplyvňovaní len plytkými informáciami. Určite sa Vám oplatí, nejakú tú zaujímavú knižku nájsť. Hlavne tie informatívne z histórie ale i súčastnosti. Takisto neuškodí pár psychologických, ale tých normálnejších, ktoré sa dajú využiť v praxi a nezbláznime sa z nich. Potom nájdete ľahšie súvislosti a viac pochopíte. Môžete mať potom nadhľad a pravdivejší názor. Nemusíte mať skreslené názory. Ale ako vravím, robíte to v prvom rade pre svoju vedomosť a lepší pocit zo svojej informovanosti a pre pocit, že máte právo na vytvorenie vlastného názoru, ktorý nie len „tušákom“ alebo domnienkou. Môžete tak nejakú znalosť šíriť ďalej a možno tým niekomu pomôžete. Nepozerajte len správy z TV. Z tých sa mi chce vracať. Samé negatívne, slepé a nikam nevedúce novinky.