Sladké recepty na zákusky

Zbožňujete sladké a vašu rodinnú kuchársku knihu zapĺňajú najmä rôzne recepty na zákusky? Ak milujete sladké maškrty, určite nesmú chýbať na vašom nedeľnom stole či každej rodinnej oslave. Možno si radi osladíte život len tak bez zvláštnej príležitosti a neustále čerpáte nápady na nové recepty zakusky. Základom každého zákusku, koláča či torty je samozrejme cukor. Ten dodáva sladkej dobrote tú správnu chuť a je dôvodom, prečo nám zákusky tam veľmi chutia. V modernej gastronómii sa dokonca objavujú zákusky, do ktorých sa pridáva soľ na zvýraznenie ich sladkej chuti. Možno ste už ochutnali moderné malé tortičky či muffiny posypané nahrubo pomletou morskou soľou. Soľ sa v receptoch na zákusky používa najmä v kombinácii s čokoládou. Táto dvojica chutí sa vám zdá možno netradičná, no vytvára nezameniteľný gastronomický zážitok.

dortík

Slávne recepty na zákusky

Niektoré recepty na zákusky nás sprevádzajú celé storočia. Napríklad Sacherova torta má dlhoročnú tradíciu nielen vo Viedni, ktorá sa ňou pýši, ale v celom svete. Receptov na Sacherovu tortu je veľa, no originálny recept ostáva pre širokú verejnosť neznámy. Pravú Sacherovu tortu môžete ochutnať jedine v hoteli Sacher v centre Viedne. Nemenej známy a obľúbený recept na zákusok je francúzsky créme brulee. Táto pochúťka je vytvorená zo žĺtkového krému ochuteného vanilkou s karamelovou krustou navrchu. V súčasnosti sa tento dezert dochucuje ovocnou omáčkou z drobného ovocia či citrónovým krémom. Aby sme neobišli ani našich južných či východných susedov, v Grécku, Turecku, na balkáne či v strednej Ázii je tradičným zákuskom baklava. Je to veľmi sladký a tučný dezert, ktorého hlavnými ingredienciami je listové cesto, vlašské orechy a sirup alebo med. V rôznych krajinách sa pripravuje odlišnými spôsobmi, no základ na recept ostáva rovnaký.

čoko

Moderné recepty na zákusky

Pokiaľ v kuchyni radi experimentujete, určite medzi vašimi receptami nechýbajú ani moderné recepty na zákusky. Dostupnosť rôznych potravín, ovocia, sladidiel a podobne nám umožňuje popustiť uzdu našej fantázii v pečení. Medzi najnovšie trendy patria zdravé zákusky, ktoré namiesto klasického bieleho cukru obsahujú trstinový alebo kokosový cukor, med či javorový sirup. Veľmi obľúbeným moderným zákuskom je cheesecake. Tento zákusok má veľké množstvo variácií a chutí, no hlavnou podstatou je tenučké cesto tvorené sušienkami a maslom a plnka z tvarohu, creme cheese či mascarpone.

Ak sa chcete nechať inšpirovať a nájsť tie najlepšie a najchutnejšie recepty na zákusky, navštívte stránku www.korunnycukor.sk. Rozmaznajte sa sladkými dobrotami a pohlaďte vaše chuťové poháriky.