Veľký chrbát?

Najkomplexnejším a najviac základným cvikom pre veľký chrbát sú zhyby. Poctivo vykonávané zhyby napomáhajú zväčšeniu objemu chrbta a rúk  taktiež zvyšujú fyzický výkon a celkovú silu vrchnej časti tela. Zhyby vykonávajte bez pomoci odrazu nôh a zdvíhajte sa až po bradu k hrazde. Pokiaľ nezvládate zhyby, začnite za pomoci partnera, ktorý vám bude držať nohy a vy budete sa môcť zaprieť. 
 
cvičení

Ďalšou z variant ako zlepšiť zhyby je ten že sa budete priťahovať k veľkej činky v ľahu. Čo sa týka techniky cvikov, chrbát musíte pri cvikoch poriadne precítiť aby ste ho napumpovali. Najbežnejšie cviky pre chrbát sú priťahovanie veľkej činky, alebo jednoručných činiek, sťahovanie kladky zhora nadhmatom alebo podhmatom alebo priťahovanie na vesle. Samozrejme nesmieme zabudnúť na základný cvik pre rozvoj spodnej časti chrbta a tým je mŕtvy ťah. Pri mŕtvom sa snažíme byť vždy vystretý a pri vykonávaní tohto cviku sa taktiež snažíme mať ramena vyššie než zadok. Cviky na chrbát sa snažíme každým tréningom pozmeňovať, čo znamená striedať cviky s veľkou činkou a s jednoručnými činkami. Taktiež treba zapájať cviky na kladke a tým pádom vykonávať izolačné cviky chrbát. Pred tréningom nezabúdame na kvalitný strečing, kde musíme rozohriať ramena a ruky, aby sme predišli kŕčom alebo natiahnutým svalom.
 
Veľa cvičencom sa môže zdať, že pri cvičení chrbta viac pociťujú napumpované ruky, konkrétne bicepsy. Je to preto pretože pri cvikoch na chrbát viac sústreďujú svoje ruky aby dokázali zdvihnúť naloženú váhu. Preto sa snažte technicky cvičiť správne a sústreďte sa len na samotný chrbát. Cvičenie chrbta je vhodné a efektívne cvičiť spolu s ramenami alebo bicepsami.

posilovna
 
Chrbát je veľká svalová partia a mal by sa cvičiť raz, maximálne dva krát do týždňa. Jeho objemový rozvoj je dôležitý pre vzhľad hornej časti tela a to preto, pretože rozširuje rozpätie ramien a dodáva celkovo väčší objem hornej časti tela.