Výborný spôsob na ohrev vody je fotovoltaikaTeplá voda patrí medzi nevyhnutnosť v každej domácnosti. S teplou vodou najčastejšie umývame riad a nádoby a taktiež vykonávame aj hygienu. Bez teplej vody si už málokto z nás vie predstaviť svoj život. Spôsobov ako si ohriať vodu je však niekoľko, avšak medzi moderný a alternatívny spôsob získavania teplej vody patrí práve fotovoltaika. Prednosť fotovoltaiky spočíva v tom, že má bez údržbovú prevádzku a tiež aj rýchla inštalácia do rozvodov vody.
 
panely na střeše

Ako systémy fotovoltaiky existujú?

 
V dnešnej dobe na trhu existujú dva spôsoby pomocou ktorých je možné namontovať fotovoltaiku na ohrev vody. Prvý spôsob je s použitím regulátora MPPT a druhý spôsob je pomocou priameho zapojenia panelov bez regulátora. Spôsob s použitím MPPT po anglicky Maximum power point tracking je moderný a účinnejší ako druhý spôsob, pretože obsahuje dôležitý regulátor. Druhý spôsob totiž nedokáže reagovať na zmenu intenzity slnečného žiarenia a preto dosahuje o niekoľko desiatok percent nižšiu výrobu elektrickej energie. Avšak v prvom rade si treba uvedomiť, že výroba elektrickej energie pomocou fotovoltaických panelov je ovplyvňovaná množstvom slnečného žiarenia a teplotou okolitého prostredia. Na Slovensku je však dostatočný počet slnečných dní a preto tak ako aj solárne kolektory, tak aj fotovoltaika je na Slovensku vítaná a čoraz viac preferovaná. Preto aj jeden aj druhý spôsob ohrevu vody pomocou tejto technológie má svoje výhody aj nevýhody.
 
Medzi  výhody systému MPPT patrí :
 
–          Maximálne využitie slnečného žiarenia počas celého roka aj dňa,
–          Nie je nutný zásah do rozvodov vody,
–          Využíva existujúci bojler (230 V),
–          Nevyžaduje si žiadne pripojenie na sieť,
–          Dokáže pracovať aj pri výpadku elektrickej energie
 
Medzi všeobecné výhody použitia fotovoltaického ohrevu vody patrí:
 
–          Bez údržbová prevádzka,
–          Rýchla a jednoduchá montáž,
–          Spoľahlivosť a životnosť systému viac ako 30 rokov.

fve elektrárna
 

Kde je možné využiť fotovoltaický ohrev vody?

 
Fotovoltaiku je možné využiť všade tam, kde je požiadavka na ohrev vody v bojlery. Preto je možné tento systém aktívne využívať napríklad v rodinných či bytových domoch, chatách, chalupách (aj bez elektrickej prípojky) ale aj v rôznych penziónoch či hoteloch.
 
Ak hľadáte ten správny fotovoltaický systém pre vás navštívte webovú stránku www.viessmann.sk kde sa dozviete o produktoch viac, prípadne vaše otázky môžete prekonzultovať s odborníkom. Spoločnosť Viessmann, s. r. o. ponúka špičkové vykurovacie produkty po celom svete a zaraďuje sa medzi lídrov v tejto oblasti.