Očkovanie detí: 5 otázok týkajúcich sa očkovania

Moderná medicína založená na dôkazoch dodržiava jednoznačnú pozíciu: očkovanie je nevyhnutné! Ale očkovanie, ako každý lekársky zásah, musí byť zodpovedné. Keď pediater starostlivo prehliadne dieťa pred očkovaním, čestne informuje rodičov o všetkých možných vedľajších účinkoch, vyjadrí práva rodičov. Keď je klinika presvedčená o kvalite vakcíny a je zodpovedná za správnu aplikáciu lieku tak sa zodpovedný lekár a informovaný rodič spoločne rozhodnú správne.

laborator

Má pacient právo odmietnuť očkovanie?
Áno, rodičia môžu písomne ​​odmietnuť očkovanie dieťaťa. Je to napísané vo federálnom zákone o imunologickej profylaxii infekčných chorôb. Je pravda, že po právach nasledujú povinnosti, ktoré treba pamätať:  Dieťaťu môže byť dočasne odopretý prístup do vzdelávacích a zdravotníckych zariadení, ak vzniknú masové infekčné choroby alebo hrozba epidémie.

Môže doktor očkovať bez súhlasu rodičov?
Rodičia musia pred očkovaním podpisovať informovaný súhlas. Bez neho nikto nemá právo očkovať!

Je lekár povinný hovoriť o komplikáciách?
Samozrejme! Pred očkovaním by mal lekár jasne povedať rodičom, prečo je to potrebné, aké sú reakcie na očkovaciu látku, aké komplikácie môžu byť (všetky – a naj zriedkavejšie a najrýchlejšie), čo sa stane, ak je vakcína odmietnutá. Nezabudnite klásť otázky a vyžadovať úplné a pochopiteľné odpovede! Zdravotné štatistiky z celého sveta potvrdzujú, že riziko komplikácií očkovania je minimálne. Najčastejšou komplikáciou je sčervenanie v mieste vpichu injekcie a krátkodobé zvýšenie teploty. Samozrejme, za predpokladu, že bola vakcína správne uložená, dieťa bolo pripravené na očkovanie (je zdravý a vyšetruje ho lekár), vakcína je správne zavedená.

lékařské záznamy

Je možný anafylaktický šok po očkovaní?
Očkovacia látka, podobne ako akákoľvek droga (a dokonca aj väčšina potravín), môže spôsobiť alergickú reakciu. Preto by mali byť v očkovacej miestnosti lieky na liečbu takýchto akútnych alergických stavov. Opýtajte sa, či je na klinike očkovacia miestnosť. Ak nie, zaočkujte inde, ale v zásade neodmietajte očkovanie. Po každom očkovaní musí byť dieťa pod dohľadom lekárov najmenej 30 minút alebo tak, ako je uvedené v návode na očkovanie. Počas tohto obdobia sú možné okamžité alergické reakcie.

Očkovacie látky obsahujú formaldehyd a je smrteľný. Je to bezpečné?
Formaldehyd sa v skutočnosti používa v množstve vakcín na zníženie toxínov záškrtu a tetanu, ako aj na zníženie aktivity vírusov. Ale stopové množstvá tejto látky, ktoré sú vo vakcínach, sú úplne bezpečné. Mimochodom, formaldehyd je obsiahnutý v takých výrobkoch ako toaletný papier, riasenka, ako aj niektoré podlahové krytiny. Osoba má tiež stopové množstvo formaldehydu v tele. Takže sa nebojte!