8- bitová tvorba


Pred takými tridsiatimi rokmi bola 8- bitová technológia považovaná za niečo moderné a pokrokové. Takéto videohry a zvuk tvorili iba naozajstní odborníci.

A dnes? Dnes v dobe internetu, výkonných počítačov a a rôznych aplikácií či softvéru si 8 -bitovú videohru, animáciu alebo zvuk môžeme vytvoriť i my u nás doma. Pritom sa jedná o tvorbu, ktorá je dnes ideálna pre začiatočníkov. Samotná tvorba ani nie je časovo náročná, ako by sme si pred mnohými rokmi mysleli. Dnes sa takýto softvér dokonca nachádza online. Nemusíme ho sťahovať ani inštalovať a teda ani platiť. Aj pomocou GooglePlay máme na dosah množstvo free aplikácií, ktoré nám túto tvorbu umožnia.
abstraktní obrazec

Myslím, že to začalo softvérom pre Windows s názvom Game Maker. Taká jednoduchá, no pritom kreatívna zábava. Na začiatok ste si vybrali paletu. Táto paleta bola 8- bitová, bola rodelená na malé kocky. Na tejto palete ste si následne nakreslili niekoľko obrázkov, z ktorých sa má vaša jednoduchá videohra skladať. Potom ste tieto vytvorené palety zoradili v ľubovoľnom poradí a následne ste v programe stlačili Play. A pozrime sa! Váš výtvor sa hýbe! Vytvorili ste vašu prvú 8- bitovú animáciu! Všetko záležalo iba na vás. Ak ste tvorbe venovali málo času, taký bol aj výsledok. No mohli ste s tvorbou i pohrať a vytvoriť niečo lepšie.

moderní umění
Dnes nám však tento softvér už nepríde taký jedinečný. Dnes má množstvo napodobiteľov a už ani nevieme, ktorý softvér či dokonca androidovú aplikáciu máme uperdnostniť. S niektorých budeme možno sklamaní a iné nám zasa dodajú potrebné funkcie.

Ak sa chcete však zamerať na tvorbu 8-bitové zvuku/ ktorý môžete do vašej tvorby pridať/, odporúčam program FamiTracker. Stačí si na Youtube pozrieť stručný návod a ochvíľu sa do toho dostanete. Ak spustíte ten program, vaša klávesnica sa zmení na taký 8- bitový klavír. Každá klávesa vydá iný 8- bitový tón a vy ich následne zoraďujete takisto v ľubovoľnom poradí. Ak sa vám tóny zdajú rozladené, program vám poskytuje možnosť naladiť si ich výšku a znenie. Táto tvorba takisto neminie veľa vášho času. No ak jej čas venujete, v tomto na oko jednoduchom programe môžete vytvoriť super 8- bitové zvukové dielo. Do programu si môžete stiahnuť i originál príklady, ako cez FamiTracker môžete vytvoriť melódiu z legendárnych hier ako Metroid či Contra. Cez tento program sa to dá. Navyše ho nájdete zdarma.