Aké prinesú podnikateľovi výhody firmy na predaj s históriou?

Stále viac podnikateľov miesto zakladania vlastnej firmy volia radšej možnosť, v ktorej kúpia už nejakú existujúcu firmu, teda založenú, pri ktorej sú už splnené všetky podmienky k tomu, aby sa s ňou dalo po prevode obchodného podielu začať ihneď podnikať. Najčastejšie je teda záujem o založené spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.).

Žiarovka, nápad

V tejto kategórii sa následne ponúkajú na predaj novozaložené ready made s.r.o., čo sú spoločnosti, ktoré sa založili iba preto, aby sa následne predali záujemcom. Pretože o kúpu pripravených obchodných spoločností rastie dopyt, podnikateľ si ich kúpou ušetrí čas a vyhne sa zdĺhavej byrokracií, s ktorou by sa inak stretol pri jej zakladaní. Je to hlavne o časovej úspore a o možnosti pustiť sa čo najskôr do plánovaných obchodných aktivít, respektíve do podnikania.

  • Ready made s.r.o. sú zapísané v Obchodnom registri SR, je pri nich splatené základné imanie, sú k nim pridelené živnostenské opatrenia, sú doložené zakladateľskými listinami a prípadne sú aj zaregistrované na daňovom úrade a sú platcami DPH

Sú teda ideálne pre rýchly štart podnikania alebo na jeho rozšírenie o nový subjekt. Hoci pochopiteľne ak ide o novozaloženú eseročku, táto „je na svete“ zatiaľ krátko. Niektorí podnikatelia by mali väčší záujem o firmy na predaj s historiou, ktoré sa v biznise orientovali už preukázateľne dlhší čas, povedzme niekoľko rokov, čo je následne dobrá „vizitka“ pred obchodnými partnermi. V Obchodnom registri sa dá zistiť, kedy bola dotyčná firma založená a jej dlhodobé účinkovanie na trhu budí u obchodných partnerov vyššiu dôveryhodnosť. S takouto spoločnosťou sa pravdepodobne tiež ľahšie vybaví úver od banky.

Doláre, bankovky

  • Dlhodobo existujúca firma určite počas svojej existencie vytvárala obchodné transakcie, zmluvné vzťahy a plnila si záväzky voči úradom. Negatívnou stránkou je pri nej však vyššie riziko, že by zo svojej minulosti mohla mať nejaké nevybavené pohľadávky, ktoré sa prenesú na jej nového majiteľa.