Buďte pre vaše dieťa oporou


Čo vás najviac trápilo, keď ste boli malí? Možno je to už veľmi dávno, no každý z nás si z detstva odniesol nejaké trápenie, ktoré ho v kútiku duše škrie až doteraz. Detstvo je jednoducho jeden veľký boj a len málokto z nás by sa doň chcel vrátiť naspäť. A práve preto by sme mali myslieť na to, že aj tie naše deti to teda nemajú v živote veľmi ľahké. Nikdy neviete, čo to vaše strtáva každý deň. Proti čomu musí bojovať, čo ho v kútiku duše bolí a z čoho má strach. Nemali by sme mu to preto uľahčiť? Čo však vášmu dieťaťu skutočne pomôže je to, keď ho budete počúvať.

dítě
 
Počúvanie je skutočne základ, bez ktorého to proste nepôjde. Spomeňte si na to. Nechceli ste aj vy, aby vás vaši rodičia počúvali? Aby vaše problémy nebrali len tak z pleca na plece a aby vám ukázali, že vám na nich záleží aj po takejto stránke? Určite áno. A práve preto by ste mali myslieť na to, aby ste to svojim deťom dali aj vy. Nikdy neviete, o čo im ide. A nikdy neviete, ako by to prijali. My sme si takmer istí, že by to určite ocenili. Veď škola je jedno veľké bojisko.

krmení kozy
 
Nemôžete vedieť, s akými bojmi sa vaše dieťa v škole stretáva. Možno sa mu vysmievajú, možno má stresy z nejakého učiteľa. Ale to sa nikdy nedozviete, ak ho nebudete počúvať. Čo ak náhodou vaše dieťa niekto šikanuje? Čo ak si z neho niekto uťahuje len preto, lebo pomalšie počíta? Každý má svoje problémy, ale toto je vaše dieťa a je vašou povinnosťou byť tu pre neho vždy, keď vás potrebuje. Keď to urobíte, bude tu aj on pre svoje dieťa. Bude cítiť podporu a nestane sa, že by ste sa navzájom odcudzili. Možno práve vďaka vám bude mať na detstvo len tie najšťastnejšie spomienky. Tak čo teda, skúsite to? Budete tu pre vaše dieťa? Určite sa nad tým zamyslite. Hlavne podľa toho, ako ste sa cítili vy, keď ste boli malé dieťa. Dajte tomu svojmu to, čo vám nebolo dopriate.