Študent a prax


Možno ste i Vy na strednej škole zažili typ výučby, ktorú nazývame ako prax.
Niekoho výučba v podobe praxe mohla, byť kratšia, pohodovejšia, iní ju mohli pocítiť takmer ako skutočnú prácu, no samozrejme v kratšej dobe, nejednalo sa o 12 hodinové šichty, ale 6 hodinové, no samozrejme bez platu. Ach, študent si mohol len ťažko vzdychnúť. Pôsobili sme v podstate ako brigádnici, no bez zárobku.

víno

Napríklad v mojom prípade to bolo nasledovné.
1. ročník sme mávali prax raz do týždňa, šesť hodín. 2. a 3. ročník dva krát do týždňa, zakaždým po šesť hodín, teda za týžden 12 hodín, 4. ročník opäť len raz do týždňa, po šesť hodín. „Trojročkári“ mávali dokonca prax každý druhý týždeň a to celý, od Pondelka do Piatku. Aj tí to mali bezplatne.

nápoje

Vravím o študovaní odboru čašník.
Pokiaľ sme pracovali v závodnej jedálni, prvú hodinku sme mali teoretickú časť, potom sme upratovali, umývali riad, stolovali, ako chlapci sme prenášali aj stoly, stoličky a podobne. Potom prišla obedňajšia prestávka a cez tú sa išli zamestnanci do jedálne naobedovať. Hodinu sme ich obsluhovali, cca 100 hosťov za jednu hodinu. V závodnej jedálni som to mal však ešte pomerne rád.
Ale potom sme mnohí odskúšali ako prax prácu v hoteloch. Tam nevravíme o obedňajšej prestávke. V hoteli sú hostia od rána do večera, našťastie my ako študenti, sme o 14:00 už končili. Takže v hoteli sme v podstate teoretickej výučbe ani moc času nevenovali, normálne sme stále obsluhovali, stolovali, upratovali. To bolo z tohto pohľadu to najťažšie obdobie, pretože v hoteloch som bol 2. a 3. ročník, teda 12 hodín do týždňa. V hoteli sme mávali aj poobedné, kedy sme sa išli „zaúčať“, teda v podstate pracovať od 10:00 do 16:00.  Ale samozrejme, boli tam vrchní čašníci, na nich bola tá zodpovednosť.

škola

V tejto časti, kedy sme praxovali pre hotel, bola aj určitá možnosť privyrobenia si. A to tak, že miesto jedného dňa v pracovnom týždni, sme išli pracovať v sobotu. Iba vtedy to bolo platené a to tak, sme mali za jednu hodinu jedno Euro. Takáto sobotňajšia šichta vyšla na jedného tak raz do mesiaca, teda za mesiac 7 Euro.
Ale mohlo sa ľahko stať, že v sobotu bývali aj rôzne akcie, teda veľa hostí, VIP oslava. To sú aj väčšie stresy a ešte viac práce, takisto za 7 Euro. Poviem pravdu, že v tomto prípade som  hľadal cestu, ako sa akcii vyhnúť.