Fyzioterapia a rehabilitácia u zvieratách


Vo veterinárnej medicíne žiaľ v rámci Slovenska, ešte stále nie je bežnou praxou poskytovať zvieratám možnosť fyzioterapeutickej starostlivosti, ako to je zaužívané u nás, ľudí. Nie u každého veterinára máte možnosť fyzioterapie. Po Slovensku sa to začína iba postupne uprednostňovať, ale naštastie už nejaké strediská pre takýchto psíkov máme.

veterinář

Ako bolo povedané, aj ľudia majú problémy či už po operácií alebo neurologické, tak isto sú natom aj naši milovaný domáci miláčikovia. Veľa psíkov po operácií majú vedľajšie znaky porúch. Vždy sa všetko začína liečiť antibiotikami, ale keď už ani tie nepomáhajú na rade je fyzioterapia či rehabilitácia. U mnoho psíkov to má viditeľný vplyv už po pár sedení. Narozdiel od ľudí sa so zvieratami pracuje výhradne individuálnym a trpezlivým prístupom. Každému psíkovi vyhovuje iná možnosť rehabilitácie.

pes
 
Aktívne cvičenia– tieto cvičenia sa využívaju najmä pre zlepšenie svalstva a motoriky pohybu. Zväčša sa využíva aj na nadváhu vášho psíka či vytrvalosť. Aby cvičenia mali úspech je nevyhnutná dôvera medzi veterinárom a psíkom, ale taktiež medzi majiteľom. Najlepší dosah vylepšení nastane ak chodíte na tieto cvičenia pravidelne. Váš psík si nato zvykne a časom sa môže, už aj na tieto cvičenia tešiť.
 
Cvičenie na fit loptách– práve toto cvičenie na fit loptách pomôže psíkovi pri jeho koordinácií a rovnováhe, a osvalenie celého tela. Toto cvičenie je vhodné pre všetkých psov od malých šteniat až po starých psíkov.

lékař
 
Elektroliečba –je metóda založená na použití veľmi krátkych elektrických impulzov. Určená je na tréning svalovej sily a vytrvalosti športových a pracovných psov. Princípom je vyvolanie svalovej kontrakcie pomocou elektrického prúdu. Hlavnou funkciou je, že táto terapia je pre zvieratá bezbolestná.
 
Hydroterapia– je vo veterinárnej fyzioterapii a rehabilitácii, rovnako ako aj v športovej medicíne, jednou z najefektívnejších a najviac cenených metód. Hydroterapia liečebná technika založená na cvičeniach so psíkom vo vode. Zvyčajne sa jedná o plávanie v špeciálnom bazéne pre psov alebo chôdzu na podvodnom trenažéri. Tým, že voda nadnáša je to aj pre zvieratá jednoduchší spôsob, ako na páse chodiť. Hydroterapia hlavne pomáha a znižuje bolesti, zvyšuje ohybnosť kĺbov. Najlepšia je terapia na tento spôsob po operácií chrbtice u zvieratách.