Majú LED žiarovky negatívny vplyv na náš organizmus?

V poslednej dobe sa vyrojili ako huby po daždi články, ktoré varujú pred dopadom práve tohto osvetlenia na naše zdravie. Je to ale opodstatnené a skutočne nám tak škodí? Alebo sú to len strašiaci, ktorí nám majú privodiť nočné mory? Možno ide aj o konkurenčný boj, veď dnes je všetko možné. Na čo si dať pozor pri nákupe?
stočený pásek

O čom sa hovorí
Veľa otázok nám práve preto vyvstane na mysli, keď si chceme robiť led svetla v našom dome. V prvom rade za všetkým vidíme nemalú úsporu elektrickej energie a dlhú životnosť zdroja. Nemusíme tak neustále meniť staré žiarovky, ktoré nás navyše len obťažovali, pretože mali večne upálenú cievku. Všetko má ale svoje úskalia. Svetlo totiž riadi náš biologický rytmus, preto je potrebné, aby bol čo najviac podobný tomu, ktorý nastavila sama príroda. To znamená, že cez deň máme bdieť a v noci regenerovať sily.

Ako to funguje v praxi
O biologické rytmy v tele sa starajú hormóny. Melatonín je spánkový hormón potrebný pre kvalitnú relaxáciu. Serotonín zase podporuje bdelosť a aktivitu. Je známy ako hormón dobrej nálady. Donedávna sa hovorilo o tom, že tvorbu hormónov riadi množstvo svetla dopadajúceho na sietnicu oka. Vedci ale dokázali, že je to trochu inak a obaja hormóny riadia takzvané modré spektrum vlnovej dĺžky okolo 480 nm.. Podiel modrého spektra sa totiž mení najvýraznejšie aj v prírode. Preto by naše žiarovky nemali produkovať modré spektrum vo večerných hodinách. Na trhu nájdeme práve aj také typy, ktoré nám zaistia slniečko, ktoré nám nebude narušovať spánok.

namotaný pásek

Slovo na záver
Pri nákupe je teda potrebné zaoberať sa aj farebnou teplotu, ktorá je uvedená na každom výrobku. Pri správnom výbere LED výrobkov nám teda žiadne zdravotné komplikácie rozhodne nehrozia. Pre denné žiarenie sa nám hodia typy s označením teplá biela alebo studená biela, kde je vyšší podiel modrého spektra. Správna farebná teplota pre večerné hodiny by mala mať označenie 2700K alebo nižšie. Takto si môžeme byť istí, že sa nám bude večer krásne zaspávať a budeme správne nastavení k odpočinku celého nášho organizmu.