RADY AKO UŠETRÍTE PENIAZE NA POTRAVINÁCH


Odborníci na financie radia mať svoj finančný rozpočet pod kontrolou. Rodina dokáže ušetriť, no závisí to od disciplíny plánovania. Výdavky sa dajú znížiť aj pri potravinách. Dôležité je, aby mala rodina sklon k spotrebe, či úsporám.
Máme pre vás zopár tipov:
1.      V prvom rade sledujte svoje výdavky. Nemôžete šetriť ak neviete koľko peňazí míňate.
2.      Pestujte potraviny. Ak máte svoju záhradku, môžete ušetriť veľa peňazí. Zo záhrady máte množstvo potravín, ktoré dokážete spracovať a uschovávať. Má to množstvo výhod: viete čo jete, teší vás, že ste ušetrili a jete zdravšie potraviny.
vyvážené peníze
3.      Varte doma. Nie je nič horšie ako sa začať stravovať v reštauráciách, vo fast foodoch. Tým nechcem povedať, že si nemôžete dopriať jedlo niekde mimo domu. To určite áno. No pravidelné stravovanie týmto spôsobom sa odrazí vo vašej peňaženke a neušetríte.
4.      Plánujte si, čo budete variť – ideálne je, keď viete čo budete variť celý týždeň. Podľa toho si viete v potravinách presne nakúpiť a miniete menej, ako keď kupujete všetko možné a potom polovicu nepoužijete, ale vám skončí garancia potravín.

5.      Jedlá nevyhadzujte. Napríklad kosti z kurčaťa môžete využiť k vývaru trebárs fazuľovej polievky. Uschovajte všetko, nezabúdajte na kompost a domáce zvieratká.
6.      Vyhýbajte sa spracovaným jedlám a polotovarom. Budete nielen zdravší, ale aj bohatší.
přestřižení bankovky
7.      Nekupujte vodu. Každý z vás vie, že voda je dosť drahá. A naozaj nie je lepšia ako tá z vodovodu. Ak bývate na dome a máte vlastnú studňu na vode ušetríte nemalé peniaze. Z ovocia dokážete vyrobiť výborné domáce sirupy, ktoré určite lepšie nahradia sladké minerálne vody a peniaze sú ušetrené.
8.      Nebojte sa tovar reklamovať. Ak kúpite tovar, ktorý je polámaný, nahnitý a podobne nebojte sa ho vrátiť. Potraviny sú príliš drahé na to, aby ste nedostali za nekvalitu peniaze späť.

9.      Snažte sa si niektoré základné potraviny vyrobiť aj doma. Ak máte šikovné ruky a chuť veľmi rýchlo si upečiete domáci chlebík, žemle, alebo pečivo.
10.  Vyhýbajte sa tovaru predávanému pri pokladni. Obchody majú pri pokladniach zákusky, nápoje a ďalšie tovary, ktoré sú zvyčajne oveľa drahšie. Pokoj, za chvíľku ste doma.