Služba pre naše zdravie

Cesta nie je zase tak ťažká, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Bez trochu námahy to asi nepôjde, ale výsledok stojí za to. Pre začiatočníkov, ktorí si chcú svoje telo i myseľ dať po zime do pohody, sa neodporúčajú žiadne drastické hladovky.
 velká sauna
Sauna
Po celý rok je výborným prostriedkom, ktorým sa telo môže zbaviť škodlivých látok. Ak Vám kvôli vysokým teplotám nevyhovuje fínska sauna, vyskúšajte infračervené prehrievacie kabíny.
 
Zelená kôra
K očiste tela výborne poslúžia bylinky. Snáď najznámejšia je žihľava, ktorá čistí krv, pečeň a pleť, alebo púpava lekárska, skvelý pomocník pri zažívacích problémoch. Pre očistné kúry sa ďalej odporúčajú aj odvary z jahôd, čiernych ríbezlí alebo z brezy a to čerstvé aj sušené.
 
Očistná kúra
Z jedálnička vyškrtnite na pár dní svoje obľúbené dobroty a namiesto toho si doprajte len odvary, čerstvú zeleninu a ovocie. Tým naštartujete očistný proces organizmu, a zbavíte sa škodlivín.
 
Odvarová kôra
Z ovsených vločiek, drvených ľanových semienok alebo ryžových vločiek si uvarte riedku polievku. Ochuťte ju zeleninovou alebo ovocnou šťavou. Nezabudnite ani na doplnenie tekutín, vody s citrónom.
 
Ajurvédsky pôst
Jeden deň v týždni po dobu najmenej dvoch mesiacov pite len zázvorový čaj, horúcu vodu s čerstvou citrónovou šťavou a prípadne minerálnu vodu bez bubliniek.
 zeleninová polévka
Jogínsky pôst
Začína sa zeleninou, výborné sú zeleninové vývary z mrkvy, zeleru, brokolica, petržlenu, ale napríklad aj kapusta. Kto moc nemusí polievky, môže si vyrobiť studené šťavy. Vynikajúca je paradajková šťava, ktorá je bohatá nielen na vitamíny, ale je hustejšia, takže viac zasýti. Po zeleninovom dni nastúpi ovocie. Napríklad banánové pyré veľmi zasýti. A potom zasa celý deň len ovocné šťavy ľahko riedené vodou. Tretí a štvrtý deň vývary a šťavy doplníme sírovou zeleninou a ovocím. Šťavy si pripravujte vždy čerstvé a nepoužívajte žiadne šťavy z krabíc.