Ako úspešne a bez následkov zvládnuť skúškové


Vysoká škola je vlastne skvelá vec. Naučíte sa neuveriteľné množstvo zaujímavých a užitočných vecí, stretnete veľa nových ľudí, ktorí vám neskôr v živote môžu pomôcť. Naviažete nové priateľstvá, alebo aj bližšie vzťahy. Osamostatníte sa … To sú všetko výhody. Jediným skutočným problémom je to nešťastné skúškové. Rôzne seminárne práce počas semestra sa dajú zvládať, no dva mesiace skúšok skutočne predstavujú obrovskú psychickú záťaž. Je to jedno z najodstrašujúcejších období v živote na vysokej škole vôbec.

kniha
 
Historky, ktoré sa šíria zo školy na školu sú skutočne hrôzostrašné. Nemali by ste ich brať smrteľne vážne. Ľudia mnohokrát zveličujú, prípadne hádžu vlastné zlyhania, ktoré pramenia z lenivosti a nedôslednosti na niekoho iného. Pre ľudí už po vysokej škole, ktorí trpia spomienkovým optimizmom, alebo pre chytrákov, ktorí vyhlasujú, že najlepšia je aj tak škola života sa skúškové môže zdať jednoduché, no majte na pamäti, že nadmerný stres môže vážne poškodiť vaše zdravie.
 
Taktika na skúšky
 
1.) Učte sa priebežne. Bez srandy, táto večná rada učiteľov je základom úspechu. Bez toho to nejde. Študujete aby ste sa niečo naučili a niečo tým dokázali, nie na to, aby ste si tri dni pred skúškou do hlavy natlačili celé skriptá, ešte pred skúškou polovicu zabudli a po skúške hneď aj tú druhú.
 
2.) Choďte na predtermíny. Znie to síce strašidelne, ale ak sa učíte dopredu a urobíte si základný prehľad čo ktorý vyučujúci vyžaduje na zápočtoch a skúškach, aj jeden vydarený predtermín vám môže zabezpečiť krátku chvíľu na oddych a načerpanie energie počas reálneho skúškového. Ideálne je, ak sa vám podarí v predtermíne úspešne zložiť asi tak tridsať percent potrebných skúšok. Tak budete mať čas aj na prípadné opravy.

brýle
 
3.) Nepodceňujte prípravu materiálov. Keď nastane skúškové, mali by ste mať materiály dávno pripravené a spracované. Ak si začnete vypisovať poznámky z hrubej učebnice počas skúšok, nemôžete sa čudovať ak skúšku neurobíte a ešte sa dostanete aj do časového deficitu s ďalším zápočtom na krku. Nezabudnite spolupracovať so spolužiakmi, viac hláv, viac rozumu.