Dámske spoločenské šaty a dress code

Dress code je dôležitou súčasťou spoločenského života. Základom úspechu v spoločnosti je vedieť o ňom minimálne základy. Dress code možno charakterizovať ako spoločenskú etiketu v obliekaní, ktorá musia byť pri špeciálnych spoločenských udalostiach skutočne dodržaná. Avšak nielen spoločenské udalosti, ale aj rôzne situácie v práci či jednotlivé povolania uplatňujú v praxi určitý predpis dress codu. Medzi najpoužívanejší druh odevu patria dámske spoločenské šaty, ktorých nosenie tiež podlieha určitým pravidlám.

šaty

Ako nosiť dámske spoločenské šaty tak, aby sme dodržiavali dress code?

V prípade nosenia dámskych spoločenských šiat je dôležité riadiť sa podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel. Vo všeobecnosti sa do spoločnosti nosia jednofarebné šaty – určite sa vyhnite šatám, ktoré majú výrazné vzory či farby. Tiež by tieto šaty mali mať aj jednoduchší strih. Šperky predstavujú neoddeliteľnú súčasť obliekania. Platí pravidlo – čím jednoduchšie šaty si zvolíte, tým výstrednejšiu bižutériu si vyberte. Platí to však aj naopak – čím výstrednejšie šaty, tym ležérnejšia bižutéria. Nosiť kabelku pri spoločenských udalostiach je nevyhnutné, tejto problematike sa tiež venuje značná časť spoločenskej etikety.

Určite sa vyhnite väčším, výrazným kabelkám. Vyberte si radšej menšiu, do ktorej sa zmestia len tie najzákladnejšie veci – peniaze, rúž či a mobilný telefón. Medzi veľký trend patria listové kabelky. Pozornosť venujte aj topánkam. Topánky by mali byť na nižšom opätku (približne 3 až 6 cm) a rovnako by mali mať uzatvorenú špičku, a aj pätu. Šlapkám či topánkam s otvorenou špičkou sa rozhodne vyhnite. Medzi základnú výbavu tiež patria aj dámske pančušky. Mnohé ženy porušujú dress code tým, že si pančušky nevezmú vôbec, čo je veľkou chybou. Vo všeobecnosti by mali byť pančušky svetlejšie než vaše topánky. Rovnako tiež dajte prednosť matným pančuškám.


Špeciálnu kategóriu tvorí spodné prádlo. Mnoho žien porušuje etiketu tým, že výber vhodného spodného prádla zanedbajú – vyberajú si nesprávnu podprsenku alebo nohavičky, ktoré sa im zarezávajú do kože, čo je viac menej viditeľné, prípadne im spod šiat trčia. Pred tým, než sa vyberiete do spoločnosti, uistite sa, že máte spodné prádlo maximálne zakryté a nikde vám nevytŕča.

společenské šaty

Dĺžka dámskych spoločenských šiat je tiež dôležitá

Netreba zabúdať ani na dĺžku šiat. Šaty by nemali nič odhaľovať. Niektoré špeciálne príležitosti dovoľujú, aby žena mala šaty dlhé po kolená. Nič však nenechajte na náhodu a ešte pred samotnou spoločenskou udalosťou si zistite, aký dress code je povolený a aká je odporúčaná dĺžka šiat. Na stránke www.glashgirl.sknájdete nielen zaujímavé informácie o samotnom dress code, ale aj trendy z oblasti módy. Okrem toho na tejto stránke možno nájdete aj vaše vysnívané dámske spoločenské šaty, ktoré vás očaria.