6 výhod prečo cvičiť na TRX

Cvičenie TRX (Total Body Resistance Excercise) je pojem, ktorý označuje závesný systém pre zaťaženie celého tela. Vykonávanie cvikov na lanách v rozmanitých variáciách poznali už starovekí čínsky akrobati. Nápad vzniku závesného systému TRX ako ho poznáme dnes sa zrodil v hlave pána menom Randy Hetrick. Randy pôsobil v armáde Spojených štátov amerických a keďže väčšiu časť roka trávil na mori alebo v ňom, zapodieval sa otázkou, ako efektívne využiť obmedzený priestor pre potreby udržiavania vojakov vo forme. Týmto vznikali začiatky fenoménu TRX. Písal sa rok 2006, kedy si výhody cvičenia na TRX mohli vychutnávať športoví nadšenci celého sveta. A o aké výhody to ide? Predstavujeme vám 6 výhod, prečo je cvičenie na TRX vhodné pre každého:

fitnes
 
1.      TRX je skutočne pre každého – cvičenie na závesnom systéme je určené pre kohokoľvek, kto sa chce hýbať. To znamená od úplného začiatočníka až po profesionálneho športovca. Po celú dobu cvičenia totiž využívate váhu svojho tela a intenzitu záťaže si každý volí sám a to uhlom naklonenia k zavesenému TRX.

2.      Posilníte stred tela – TRX napomáha k vybudovaniu stabilného a silného jadra, tzv. core, ktorý tvorí základ pri pohybe. Hlavnou funkciou svalov v strede tela je udržať naše telo pevné, pružné ale zároveň uvoľnené. Ovplyvňuje fungovanie celého organizmu a umožňuje nám vykonávať všetky možné pohyby počas celého dňa. Core využívame pri chôdzi, dvíhaní predmetov, tanci a tak podobne.

guma

3.      Cvičiť sa dá kdekoľvek – pre cvičenie s TRX nemusíte chodiť do špecializovaných fitnes centier a nie ste vôbec limitovaný miestom, kde sa práve nachádzate. S TRX si môžete zacvičiť doma, vo fitnes centre či na cestách. Popruhy sa totiž dajú zavesiť na dvere, strom alebo akúkoľvek pevnú konštrukciu. Je to len na vás.

4.      Variabilita cvikov – je úžasné aké množstvo rôznych druhov cvičení na všetky časti tela je možné v rámci tréningu previesť. Internet je plný návodov a ukážok cvikov s TRX, preto v tomto prípade nie je možné očakávať monotónnosť.

5.      TRX pomáha dosiahnuť akýkoľvek cieľ – či už je vašim cieľom nabrať svalovú hmotu, zhodiť pár kíl alebo cvičiť na závody typu Spartan race, práve vďaka variácii cvikov vám bude k dosiahnutiu týchto cieľov TRX viac než nápomocný.

cvičení

Cvičenie je zábava – možno vo vás cvičenie s TRX vzbudzuje rešpekt – a to je viac než v poriadku. Avšak verte, že cvičenie s týmito popruhmi je skutočná zábava. Budete fascinovaný ako rýchlo sa pozitívne účinky cvičenia prejavia vo vašom každodennom živote a tiež pri iných športových výkonoch. Progres bude až hmatateľný a ten predsa nikdy neprestáva človeka baviť, však áno?