Deti a športovanie

 Zamyslite, kedy ste vaše dieťa vyhnali von, nech si ide zahrať s kamarátmi futbal? Dávno nie, že. Podľa jedného prieskumu vykonávanému na Slovenských školách, žiakmi 3. ročníka, sa venuje len menej, ako polovica detí nejakému športu. 15% z týchto opýtaných detí odpovedalo, že najviac času trávia pri televízií alebo počítačom. Podotýkam, že to sú 8-9 ročné deti!  Na Slovensku trpí obezitou až 12% detí. To sú alarmujúce výsledky. Prevenciou tejto obezity je hlavne pohyb a zdravá strava.

děti

Motivácia

Dajte deti na šport! Frflú, že sa im nechce? Skúste ísť na tou metódou niečo za niečo. Môžeš si dať keksík, ale pôjdeš si zabehať zopár koliečok po záhrade. Poprípade sa prihláste na nejaký šport s nimi.  Choďte na turistiku alebo sa bicyklovať. Dieťa vás bude napodobňovať a športovať sa mu bude chodiť ľahšie. A možno aj vám bodne si zašportovať. Ak aj toto nezaberie, zvoľte aspoň dlhšie prechádzky.
 

Čo dá šport vášmu dieťaťu?

Tímového ducha – pri kolektívnych športoch sa vaše dieťa naučí rešpektovať a pomáhať druhým.
Sebadisciplína – ranné skoré vstávanie, tréning a hneď škola. Prispôsobenie sa a zmierenie sa s prehrou.
Prekonávanie prekážok – Deti sa učia prekonávať seba samých – bolesť únavu, či zranenia.
Kamarátstva – predovšetkým pri tímových športoch si nájde vaše dieťa priateľov s rovnakým záujmom.
Zlepší sa mu motorika
Zvýši sa mu reflex – hlavne pri bojových športoch. Tých, kde musí rýchlo zareagovať.

fotbal

Na aký šport dieťa dať?

To je len a len na vašej ratolesti. Dnes už poznáme obrovské množstvo športov a rovnako je aj veľký počet klubov. Konzultovať budúcu športovú aktivitu svojho dieťaťa by ste mali najneskôr pred prvou návštevou základnej školy. Deti môžu začať športovať od 3 rokov. Pri športoch, aké sú napríklad gymnastika či krasokorčuľovanie je to nevyhnutnosť. Hlavne dieťaťu nevnucujte iný šport, ako ten, ktorý chce robiť. Nerobte chybu, že chcete cez svoje deti získať úspechy, ktoré ste nedosiahli vy.