Obľúbené športy v starovekej Číne

Lukostreľba  (射箭Shèjiàn)
V čase dynastie Zhou (1046 p.n.l. – 771 p.n.l.) bola lukostreľba základnou súčasťou vzdelávania dokonalého čínskeho gentlemana. Začali vo veku 15 rokov a začali s výučbou piatich techník, vrátane toho, že budú schopní strieľať dostatočnou silou aby prenikli cieľom, a vystrelenie troch šípov okamžite po sebe.

chrám
 
Šerm (剑术Jiànshù)
V čínskych legendách nebol šerm iba doménou mužov. Vďaka svojim zručnostiam s mečom, upútala pozornosť kráľa dospievajúca dievčina žijúca v lese štátu Yue. Ten ju poslal na výcvik do kráľovskej armády. Na ceste bola napadnutá starším šermiarom. Súťažili s dvoma bambusovými tyčami a mladá dievčina zvíťazila len tromi krokmi a dláždila si cestu na súťažiach šermu. Neskôr bola ocenená menom "Žena Yue" (越女Yuè nǚ). Šerm prevládal v neskorších dynastiách, vyspel a stal sa komplikovanejším.
 
Staroveký futbal  (蹴鞠Cùjū)
Prvýkrát bol zaznamenaný pred 2 000 rokmi, cuju je známy ako najstaršia verzia futbalu. Popularita športu vyvrcholila počas dynastií Tang (618-907) a Song (960-1279). Do tvaru guľatej formy bolo zošitých osem kusov kože, do vnútra bol vložený a nafúknutý zvierací mechúr. Cieľom bolo zasiahnuť sieť na bambusových tyčiach. Cuju sa líšil v tom, že bol iba jeden cieľ-bránka, umiestnený v strede poľa a počet hráčov sa líšil, pokiaľ boli oba tímy rovnako vyrovnané. Hráči mali tiež súťaže v technike – napríklad žonglovanie lopty nohami. Jeden tím žien, pozostávajúci z 153 členiek, bol tak dobrý, že keď začali, lopta sa nikdy nedotkla zeme.

draci
 
Pólo  (Jī jū)
Šľachticov v dynastii Tang bavilo udieranie do drevených gulí palicou pri jazde na koni. Zo všetkých 19 cisárov bolo 11 veľmi zapálených fanúšikov. Dvaja z nich dokonca zomreli pri nehodách pri póle. Odkedy bolo rozšírené z perzského kráľovstva, póla sa tiež zúčastňovali aj čínske ženy. Niekedy to bolo viac ako rekreačnou činnosťou. Keď mal cisár Xizong ťažkosti pri výbere medzi štyrmi kandidátmi na vojenského predstaviteľa regiónu S'-čchuan, rozhodujúcou sa stala hra pólo. Nakoniec funkciu získal malý, ale zato vynikajúci háč póla.