Tipy a triky pri výbere nového notebooku


Na úvod by sme vám radi ponúkli niekoľko všeobecných rád, ktoré sa vám určite zídu. Ak plánujete notebook využívať na herné účely, odporúčame zakúpiť produkt s dedikovanou grafickou kartou. SSD úložisko zaistí rezký chod notebooku, ak však preferujete viac úložného miesta, klasické HDD je pre vás ako stvorené. Menšia obrazovka je vhodná, ak plánujete s notebookom často cestovať. Pri výbere si dajte pozor aj na displej – odporúčame zakúpiť aspoň s rozlíšením Full HD a IPS maticou.

notebook

Základné parametre

Procesor je mozgom notebooku. Pri výbere toho správneho by sme si mali predovšetkým všímať jeho frekvenciu. Frekvencia sa uvádza v GHz a značí počet inštrukcií, ktoré dokáže procesor vykonať za 1 sekundu. S vyššou frekvenciou rastie pracovná výkonnosť procesora. Základné hodnoty frekvencií sa pohybujú v rozpätí od 1,6 GHz do 3,3 GHz. Najvýkonnejšie procesory disponujú frekvenciami v hodnote až 4 GHz. Medzi najpopulárnejších výrobcov procesorov v súčasnosti patrí Intel a AMD. Intel ponúka procesory Atom, Celeron, Pentium, Core M či Core i3, i5 a i7, ktoré sú výkonnostne na vyššej úrovni. Core i3 postačí na bežnú činnosť, do výkonnejších notebookov odporúčame procesory Core i5 a i7.

domácí počítač

Operačná pamäť je dôležitou súčasťou počítača. Slúži ako dočasná úschova spracovaných dát a spustených programov. Na bezproblémové používanie systému Windows je potrebná pamäť v hodnote aspoň 4 GB. Ak ste používateľom výkonnostne náročnejších programov alebo herným maniakom, vhodná operačná pamäť je od 8 GB vyššie.

klávesnice

Ako sme už spomínali v úvode, rozhodnúť sa musíte aj pri výbere úložiska. Výhoda HDD úložiska je vyššia kapacita za rovnakú cenu, odporúča sa v prípade herných notebookov. Medzi klady SSD úložiska patrí fakt, že neobsahuje pohyblivé časti a je niekoľkonásobne rýchlejšie ako HDD. Nevýhodou SSD diskov je menšia kapacita, v prípade HDD diskov je to pomalšia rýchlosť.
Zabudnúť by ste nemali ani na správny výber grafickej karty, displeja a operačného systému. V súčasnosti najmodernejší operačný systém je Windows 10. Za zváženie takisto stojí aj cena a v mnohom vám pri výbere pomôžu aj recenzie ostatných používateľov.