Prichádza vek umelej inteligencie


Samozrejme, prinesie to spoločnosti kopu prínosov, ale ako sa hovorí- So všetkým dobrým, prichádza zároveň aj niečo zlé. I keď umelú inteligenciu by som nenazval zlou, ale sú tu určité hrozby, ktorých sa budeme musieť vyvarovať.

robot

Japonská zóna Tokku prinesie do našej spoločnosti skutočných robotov! Aby som bol presnejší- Tokku je oddelené štúdium na výskum, ako sa robot bude správať medzi dnešnou spoločnosťou. Mám na mysli humanoidných robototov, ktorí pripomínajú tak trochu človeka. Ako prvý prototyp robotov, ktoré v tomto štúdiu boli testované bol- Wabian- 2R. Tento robot bol zostrojený iba ako tester. Pomocou tohto modelu sa testovala chôdza a pohyb budúcich skutočných humanoidných robotov. Stavba Wabiana pripomína človeka. Má hlavu, trup, končatiny, kĺby, pomocu ktorých sa dokáže pohybovať ako ľudský tvor.

lékařka

Nemusíte sa obávať– V spomínanom štúdiu Tokku sa momentálne testuje bezpečnosť styku človeka s robotom. Dokonca sa hľadí na etiku humanoidných strojov. Dokonca sa vytvoria určité zákony, ktoré ako prvé budú dodrživavať ľudia voči robotom. Neskôr vzniknú zákony aj pre robotov a ich umelú inteligenciu.

•         Pomoc aj hrozba

V New Yorku naprogramovali robota, ktorý si „dokáže uvedomiť sám seba.“ Jeho meno je Nao. Padajú názory, že pokiaľ tieto humaoidné stroje budú mať túto vlastnosť, postavia sa ľuďom  na odpor. Opačné názory tvrdia, že tieto roboty budú mať schopnosť ľudstvu zachraňovať životy.

•         Ku ktorému názoru sa prikladáte Vy?

umělá inteligence
V Taliansku už takisto funguje robot v spoločnosti. Avšak zatiaľ len zbiera smeti po ulici. V USA sa už naprogramoval robot Nao, jeho prínos a hrozby sú otázne. V Japonsku už v rokoch 2020- 2030 predpokladajú inteligentný a bezpečný život robotov a ľudí, postupne už vytvárajú aj zákony.
Doba umelej inteligencie sa blíži! Sme však dostatočne pripravení?